Jak zaaranżować małą łazienkę w stylu prowansalskim?

Jak zaaranżować małą łazienkę w stylu prowansalskim?

Obecnie łazienkę urządzić można na wiele sposobów. Mamy do wyboru niezliczone wręcz ilości materiałów, które są zróżnicowane względem siebie pod wieloma względami. Łazienka współcześnie z pewnością nie jest tylko pomieszczeniem, w którym wykonuje się dane czynności higieniczne, ale także i miejscem, w którym chcemy odpocząć, zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Jest wręcz naszą prywatną strefą SPA. Z tego względu tak sporym zainteresowaniem cieszy się styl prowansalski. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób urządzić małą łazienkę w stylu prowansalskim – koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Mała łazienka w stylu prowansalskim – czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim wiele osób uważa, że skoro posiada małą łazienkę, to trzeba urządzić ją tak, by kolokwialnie mówiąc, zmieściły się w niej wszystkie obowiązkowe elementy wyposażenia. Tym samym estetyka pozostawiona jest na szarym końcu, a tak urządzona przestrzeń nie sprzyja odprężeniu i sprawia, że nie korzysta się z niej przyjemnie. Czy małą łazienkę można urządzić w stylu prowansalskim? Czy jest to nurt zarezerwowany tylko dla łazienek dużych i przestronnych? Okazuje się, że charakter Prowansji możemy wprowadzić praktycznie do każdej przestrzeni – bez różnicy na jej metraż.

Sam styl wywodzi się z Prowansji, czyli z krainy położonej w południowo-wschodniej Francji nad Morzem Śródziemnym. Kraina ta słynie z lawendowych pól oraz urokliwych, skąpanych w słońcu uliczek. W samej architekturze pojawia się naturalny kamień, a także i drewno. Typowa łazienka w stylistyce prowansalskiej bardziej przypomina salon, niż zwykłe pomieszczenie sanitarne. Zazwyczaj natomiast nie ma tam płytek na całej powierzchni a jedynie w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie wody czy pojawienie się wilgoci. Podłoga w typowej łazience utrzymanej w stylistyce prowansalskiej powinna być wykonana z drewna. Najkorzystniej prezentuje się natomiast drewno bielone, ale tylko takie, które zostało optymalnie zaimpregnowane.

styl Prowansji

Kolorystyka łazienki w stylu prowansalskim

Mała łazienka w stylu prowansalskim powinna być jasna. Na ścianach może pojawić się tapeta w delikatne kwiatowe wzory w ciepłych kolorach, a także i farba. Wybierając farbę czy tapetę, należy zwrócić uwagę czy jest ona przeznaczona do wykończenia tak wymagających wnętrz, jakim z pewnością jest łazienka. Kolorem dominującym jest biel, jednak powinny się pojawiać także takie kolory jak: słoneczny żółty, beże, szarości, zieleń oliwkowa, lawenda czy błękity – barwy, które kojarzą się z Prowansją. Motywy kwiatowe to przede wszystkim lawenda oraz zioła prowansalskie. Motywy te nie powinny być jednak dominujące.

Wielu czołowych producentów z branży łazienkowej ma w swoich ofertach produkty, które dedykowane są specjalnie do łazienek urządzonych w stylu prowansalskich. Dotyczy to przede wszystkim mebli, płytek, a także i armatury.

Jak ozdobić lustro łazienkowe? Wcześniejszy wpis Jak ozdobić lustro łazienkowe?
ranking umywalek cersanit Następny wpis Umywalki łazienkowe Cersanit – Top5 umywalek w 2022 roku!